چهارشنبه، آذر ۲۲، ۱۳۹۶

روحانی در استانبول: باید مانع اجرای اقدام غیرقانونی آمریکا شویم

روحانی در استانبول: باید مانع اجرای اقدام غیرقانونی آمریکا شویم

نشست فوق‌ا‌لعاده رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در واکنش به تصمیم ترامپ در به رسمیت شناختن اورشلیم(بیت‌المقدس) به عنوان پایتخت اسرائیل در استانبول برگزار شد.
اجلاس فوق‌العاده رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در استانبول ترکیه اجلاس فوق‌العاده رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در استانبول ترکیه
روز چهارشنبه (۱۳ دسامبر/ ۲۲ آذر) اجلاس فوق‌العاده کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (OIC)در استانبول ترکیه و به میزبانی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور برگزار شد.
این نشست در عکس‌العمل به تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر برسمیت شناختن اورشلیم (بیت‌المقدس) به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا به این شهر برگزار می‌شود.
به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید
"همکاری بدون قید و شرط برای دفاع از قدس"
اجلاس فوق‌العاده کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در استانبول ترکیه و به میزبانی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور برگزار شد. اجلاس فوق‌العاده کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در استانبول ترکیه و به میزبانی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور برگزار شد.
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در این اجلاس گفت که "آمریکا احترامی برای خواسته‌های مشروع فلسطینیان قائل نیست" و "باید از همه راه‌های ممکن مانع اجرای این اقدام غیرقانونی دولت آمریکا شویم".
روحانی افزود: «جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد با تک تک کشورهای اسلامی برای دفاع از قدس بدون هیچ گونه ملاحظه و پیش شرطی همکاری کند.»
هفت پیشنهاد "کلی" حسن روحانی
روحانی هفت پیشنهاد "کلی" ارائه کرد. او خواستار محکوم کردن تصمیم آمریکا از سوی اجلاس شد و "وحدت جهان اسلام" را ضروری دانست.
در پیشنهاد سوم او آمده است: «آمریکا باید بداند که جهان اسلام نسبت به سرنوشت فلسطین بی‌تفاوت نیست و به سخره گرفتن مصوبات بین‌المللی هزینه سیاسی دارد.» روحانی از کشورهای اسلامی خواست تا در گفت‌وگو با "شرکای آمریکا" بویژه کشورهای اروپایی بر مخالفت خود در مقابل تصمیم ترامپ تاکید کنند.
رئیس جمهور ایران در پیشنهاد پنجم خواستار "تبدیل فلسطین به موضوع اول کشورهای اسلامی" و "شرکت فعال کشورهای اسلامی در مباحث سازمان ملل و شورای امنیت" شد. حسن روحانی در هفتمین پیشنهاد خواستار "رصد فعالیت‌های اسرائیل" و تشکیل جلسه در صورت نیاز در سطح وزرا یا سران شد.
در این نشست، علاوه بر رییس جمهوری ایران، محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، الهام علی‌اوف رییس جمهوری آذربایجان، محمداشرف غنی رییس جمهوری افغانستان، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر، عبدالله دوم پادشاه اردن، حضور دارند.
بیشتر بخوانید: اردوغان خواستار شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت فلسطین شد
در پایان اجلاس، قرار است بیانیه نهایی نشست فوق العاده کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی ارائه و موضع این تشکیلات اسلامی صادر شود.
آن گونه که در عهد عتیق روایت شده، داود، پادشاه قوم بنی‌اسرائیل اورشلیم را حدود یکهزار سال پیش از میلاد مسیح از دست یبوسیان (تیره‌ای از کنعانیان) آزاد ساخت. او اورشلیم را به مرکز حکمرانی و کانون دینی قلمرو خود بدل کرد. طبق روایت انجیل سلیمان، فرزند او، تلاش‌های پدرش در راستای گسترش اورشلیم را ادامه داد و معبد مقدس یا هیکل سلیمان را که به معبد اول معروف است، در این شهر بنا کرد.

روایتی تصویری از شهر پرماجرای اورشلیم در گذر تاریخ

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر