جمعه، دی ۱۵، ۱۳۹۶

جلسه اضطراری شورای امنیت درباره اعتراضات در ایران جمعه برگزار می‌شود

جلسه اضطراری شورای امنیت درباره اعتراضات در ایران جمعه برگزار می‌شود
خلاصه

  • نشست اضطراری شورای امنیت برای رسیدگی به ناآرامی‌های ایران امروز، جمعه، برگزار می‌‌شود.
  • گزارش ها حاکی است که به رغم تدابیر شدید امنیتی ،‌شامگاه پنج شنبه تجمع های اعتراضی در تهران و چند شهر دیگر برگزار شده است.
  • ایالات متحده آمریکا قصد دارد تا «اطلاعات قابل تعقیب» درباره افراد و سازمان‌هایی که در سرکوب معترضان ایران دست داشته‌اند را جمع‌آوری کند تا آنها را هدف تحریم قرار دهد.
  • رئیس‌جمهوری فرانسه گفته است بر ضرورت حفظ کانال گفت‌وگوهای دیپلماتیک با ایران تاکید کرده و هشدار داده است که لحن اظهاراتی که از سوی آمریکا، اسرائیل و عربستان علیه ایران بیان می‌شود، می‌تواند به جنگ منجر شود.
  • سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در توئیتی نوشته که ما در کنار مردم ایران ایستاده‌ایم و معاون رئیس‌جمهوری آمریکا گفته مردم ایران و ایالات متحده متحدان طبیعی یکدیگرند.​
  • واکنش شماری از مخالفان جمهوری اسلامی به اعتراضات ادامه داشته‌است.
  • به‌دنبال درخواست آمریکا برای برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت دربارهٔ تحولات ایران، نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل، شدیدا از این موضوع انتقاد کرد.
  • کمیسر حقوق بشر سازمان ملل از ایران خواست تا برای جلوگیری از خشونت‌های بیشتر، نیروهای امنیتی را مهار کند و به حق آزادی بیان معترضان و تجمع مسالمت‌آمیز احترام بگذارد.
۱۳:۵۴
۱۳۳تن از فعالان سیاسی و مدنی خارج از کشور با گرایشات فکری و سیاسی مختلف ، در بیانیه ای از اعتراضات در ایران حمایت کردند.
به گزارش سایت زیتون ، امضا کنندگان این بیانیه، «اعتراضات مردم را خودجوش و ناشی از درد و رنج مردم خوانده و متصل کردن آن به عوامل خارجی از سوی حکومت را محکوم کرده اند.»
در این بیانیه همچنین از معترضان خواسته شده تا اعتراضات خود را با پرهیز از خشونت و تخریب ادامه دهند.
این بیانیه همچنین با انتقاد از عملکرد آیت شیطان خامنه ای و دولت حسن روحانی،خواستار شنیده شدن صدای مردم و تغییر سیاست های داخلی و خارجی کشور شده است. این بیانیه از فعالان سیاسی و مدنی داخل کشور نیز خواسته است از اعتراضات در ایران حمایت کنند.
در میان امضا کنندگان این بیانیه نام افرادی چون محسن کدیور ، رضا علیجانی ، حسن یوسفی اشکوری ، مهدی فتاپور، جمشید اسدی، جواد اکبرین، فرخ نگهدار ، ملیحه محمدی ،بابک امیر خسروی و شمار دیگری از فعالان سیاسی و مدنی دیده می شود.
۱۳:۰۷
محسن مخملباف کارگردان سرشناس سینمای ایران، پنج شنبه در یادداشتی از حرکت اعتراضی در ایران حمایت کرد. به گفته آقای مخملباف، «خشونت را استبداد دینی خامنه‌ای و سازش اصلاح طلبان با اصولگرایان به جوانان تحمیل کرده است.»
۱۲:۵۰
این فیلم را یکی از مخاطبان فرستاده و نوشته که به دلیل فضای امنیتی شدید در زنجان، شهروندان پنجشنبه به نشانه اعتراض، بوق خودروهایشان را به صدا درآوردند. گزارش ها حاکی است که تظاهرات اعتراضی پنجشنبه در شهرهای زیادی از جمله دزفول، بروجرد، زرین شهر اصفهان، کرمانشاه،سنندج،شادگان،تهران کرج، بوکان و اهواز برگزار شده است.
سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه تشکیل نشست شورای امنیت درباره ایران را «مخرب و مضر» دانسته است.
وی اضافه کرده است: مسایل و امور داخلی ایران هیچ گونه ارتباطی با وظایف شورای امنیت سازمان ملل متحد ندارد.
۰۵:۱۴
نشست اضطراری شورای امنیت برای رسیدگی به ناآرامی‌های ایران امروز، جمعه، برگزار می‌‌شود.
سخنگوی رییس دوره ای شورای امنیت تایید کرده است که نشست روز جمعه به موضوع اعتراضات در ایران اختصاص دارد.
۰۰:۰۷
به گفته امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، تغییر در ایران نه از خارج از کشور، که باید از داخل صورت بپذیرد.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آقای مکرون روز پنج‌شنبه اظهار داشت: «نقش ما آن است که مراقب، مطالبه‌گر و دقیق باشیم» تا «مطمئن شویم که حقوق معترضین در ایران پایمال نمی‌شود».
۰۰:۰۲
خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، روز پنج‌شنبه به نقل از سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت که مجلس با فیلتر کردن شبکه اجتماعی تلگرام «موافق نیست».
بهروز نعمتی، سخنگو، در عین حال این شرط را گذاشته است که مدیران این شبکه باید تعهد بدهند که تلگرام «به اطلاع‌رسانی تروریسم‌گونه خاتمه دهد».
۲۳:۰۴ ۱۴.۱۰.۱۳۹۶
پس از یک هفته که از اعتراضات گسترده می‌گذرد، روز پنج‌شنبه در چندین شهر ایران حامیان حکومت به خیابان‌ها آمدند تا به گفته خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه، «ثابت کنند حتی با مشکلات اقتصادی، این ملت خدایی دست از آرمان‌های نظام و انقلاب برنخواهد داشت».


۲۲:۳۶ ۱۴.۱۰.۱۳۹۶
وزارت خارجه ایالات متحده در بیانیه‌ای جدید که روز پنج‌شنبه منتشر شد بار دیگر تاکید کرد که اعتراضات و خشونت‌ها در ایران را به‌دقت زیر نظر دارد.
در این بیانیه به امضای هدر نائرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، آمده است: «ما از آرمان‌های مشروع مردم ایران حمایت می‌کنیم و از دولت ایران می‌خواهیم که زمینه تبادل آزاد آرا و اطلاعات را فراهم کند.»
در این بیانیه همچنین خطاب به «قربانیان حکومت» آمده است که «شما را فراموش نخواهیم کرد».
۲۲:۳۰ ۱۴.۱۰.۱۳۹۶
سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای که روز پنج‌شنبه منتشر شد از مقامات جمهوری اسلامی خواست تا حق مردم برای «اعتراض صلح‌آمیز» و آرام را تضمین کرده و صدها بازداشت‌شده روزهای اخیر را «از شکنجه و دیگر رفتارهای سوء» محافظت کنند.
این سازمان مدافع حقوق بشر در بیانیه خود همچنین خواستار تحقیق درباره گزارش‌هایی شده است از «کاربرد غیرقانونی سلاح گرم» علیه معترضان غیرمسلح.
در جریان اعتراضات یک هفته گذشته در چندین شهر ایران بیش از هزار تن بازداشت شده و طبق آمار رسمی ۲۲ نفر نیز جان خود را از دست دادند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر