شنبه، بهمن ۲۱، ۱۳۹۶

جانشین فرمانده سپاه در پی سرنگونی پهپاد ایران اسرائیل را تهدید کرد

جانشین فرمانده سپاه در پی سرنگونی پهپاد ایران اسرائیل را تهدید کرد

سخنگوی ارتش اسرائیل عملیات نظامی ایران و سوریه را بازی با آتش نامید. به موازات حمله تل‌آویو به مواضع نظامی ایران و دولت اسد در سوریه، یک مقام ارشد سپاه تهدید کرد که منطقه را به جهنمی برای "صهیونیست‌ها" بدل می‌کند.
حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران
حملات هوایی شنبه ۱۰ فوریه (۲۱ بهمن) ارتش اسرائیل به مواضع نظامی ایران و ارتش سوریه، یکی از وسیع‌ترین عملیات نظامی اسرائیل پس از شروع جنگ داخلی در سوریه بوده است. مناطقی از خاک سوریه به مدت چند ساعت هدف حملات هوایی جنگنده‌های اسرائیلی قرار داشته‌اند.
ارتش سوریه اعلام کرده است که حملات اسرائیل را دفع و چند جنگنده این کشور را سرنگون کرده است. تل‌آویو اما فقط سقوط یک جنگنده را تایید کرده است. هواپیمای اف­۱۶ نیروی هوایی اسرائیل در جریان عملیات نظامی روز شنبه هدف قرار گرفت و در خاک اسرائیل سقوط کرد.
ایران: در سرنگونی جنگنده اسرائیلی دخالت نداشته‌ایم
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گفته است که ادعای پرواز پهپاد ایرانی و نیز دخالت ایران در سرنگونی جنگنده اسرائیلی "مضحک تر از آن است که بدان پرداخته شود".
به گزارش خبرگزاری ایسنا، قاسمی افزود که جمهوری اسلامی "اساسا حضوری مستشاری در سوریه" دارد و آن‌هم به درخواست دولت بشار اسد صورت گرفته است.
پهپاد ایرانی
اسرائیل پیش از آن خبر از انهدام یک پهپاد جمهوری اسلامی ایران داده بود. بنا بر اظهارات سخنگوی ارتش اسرائیل این پهپاد وارد حریم هوایی اسرائیل شده بود. حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران در واکنش گفت: «ما هیچ خبری از جانب اسرائیل را تایید نمی‌کنیم. اگر سوری‌ها تایید کنند، ما نیز تایید خواهیم کرد. چون اسرائیلی‌ها دروغگو هستند.»
بیشتر بخوانید: ارتش اسرائیل یک پهپاد ایران را منهدم کرد
جانشین فرمانده کل سپاه در عین حال مدعی شد که جمهوری اسلامی حضوری نظامی در سوریه ندارد و گفت: «ما فقط به صورت مستشاری در سوریه حضور داریم و حضور ارتش سوریه برای دفاع از سرزمین‌های خود کافی است.»
حسین سلامی در توضیحات خودش به این نکته اشاره نکرد که اگر حضور جمهوری اسلامی در سوریه تنها به صورت مستشاری است، پس منوط کردن خبر سقوط پهپاد ایران به تایید مقامات سوریه به چه معناست؟
یکی از پهپادهای ساخت ایران یکی از پهپادهای ساخت ایران
تهدیدات متقابل
سخنگوی ارتش اسرائیل ضمن اعلام خبر عملیات گسترده نظامی این کشور در خاک سوریه، عملکرد جمهوری اسلامی و ارتش سوریه علیه امنیت اسرائیل را "بازی با آتش" خواند و در عین حال تاکید کرد که اسرائیل به دنبال تشدید تنش در سوریه نیست.
خبرگزاری فرانسه از اورشلیم (بین‌المقدس) به نقل از جانتان کورنیکوس، سخنگوی ارتش اسرائیل گزارش داده که تل آویو با هرگونه تهدید امنیتی خود با جدیت تمام مقابله خواهد کرد. سخنگوی ارتش اسرائیل، نقض حریم هوایی اسرائیل توسط پهپاد ایرانی را تهدید بزرگ امنیتی اسرائیل خواند و اعلام کرد که اسرائیل چنین اقدامی را بی پاسخ نمی‌گذارد.
در همین زمینه، حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران جمهوری اسلامی نیز تهدید کرد که ایران می‌تواند جهنمی برای "صهیونیست‌ها" ایجاد کند. او گفت: «امروز از همین نقطه می‌توانیم همه پایگاه‌های آمریکا در منطقه را نابود کنیم.»
برجام و فعالیت‌های موشکی
جانشین فرمانده کل سپاه در حاشیه مراسمی که برای "بزرگداشت انقلاب اسلامی" برگزار می‌شد تاکید کرد که هیچ ارتباطی بین برجام و فعالیت‌های موشکی ایران وجود ندارد.
بیشتر بخوانید:تیلرسون: آمریکا برای مقابله با نفوذ ایران در سوریه می‌ماند
حسین سلامی گفت: «موشک موضوع مذاکره ما با هیچ قدرتی نیست، بخشی از قدرت دفاعی ما است که هرگز راجع به آن مذاکره نمی‌کنیم.»
عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران روز پنجشنبه ۸ فوریه (۱۹ بهمن) گفته بود که در صورت پایبندی همه کشورهای ذیربط به توافق هسته‌ای و موفقیت برجام، ایران آمادگی دارد درباره سایر مسائل نیز مذاکره کند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر